طالبان در آگوست 2021 افغانستان را به تصرف خود درآوردند و سیاست‌هایی را اعمال کردند که به شدت حقوق اولیه به‌ویژه حقوق زنان و دختران را محدود می‌کنند.آنها تمام زنان را از پست های رهبری در خدمات ملکی برکنار کردند و دختران را در اکثر ولایت ها از رفتن به مکتب متوسطه منع کردند. فرمان‌های طالبان زنان را از سفر منع کرده اند مگر اینکه با یکی از بستگان مرد همراه باشند و زنان را ملزم به پوشاندن صورت شان در ملاء عام کرده اند. این محدودیت شامل حال زنان گوینده اخبار تلویزیون نیز می شود.

طالبان سانسور گسترده ای را روی دست گرفته اند، امری که گزارش های انتقادی را محدود کرده است. و نیز خبرنگاران را بازداشت و مورد ضرب و شتم قرار داده اند. نیروهای طالبان دست به قتل های انتقام جویانه و ناپدید کردن اجباری مقامات دولتی سابق و پرسنل نیروهای امنیتی زده اند. آنها افرادی را که مظنون به ارتباط با دولت اسلامی (داعش) بوده اند به طور صحرایی اعدام کرده اند.

گروه‌های مسلح وابسته به شاخه افغانستان دولت اسلامی (داعش) بمب‌گذاری‌هایی را علیه قومیت هزاره‌، شیعیان افغانستان، صوفی‌ها و دیگران انجام داده‌اند که صدها نفر را کشته و زخمی کرده‌اند.

اقتصاد افغانستان پس از اگست 2021 سقوط کرد، زیرا زمانیکه ایالات متحده، بانک جهانی و سایر کمک کنندگان مالی، بانک مرکزی افغانستان را از دسترسی به دارایی های خارجی آن و کمک های مالی محروم کردند میلیون ها نفر معاشات خود را از دست دادند. بیش از 90 درصد جمعیت افغانستان با ناامنی غذایی جدی همراه با کمبود دارو و افزایش بیماری های مرتبط با سوء تغذیه مواجه هستند.

 

Available in پښتو >>

Afghanistan country page map

خبر

Our people