Skip to main content

محدودیت های لباس بر مکاتب دخترانه افغانستان تشدید می شود

«طالبان می‌خواهند آنقدر سخت‌گیری کنند و محدودیت وضع کنند که ما از آموزش دست بکشیم»

Girls attend a school assembly in Balkh province, Afghanistan, April 2022.  © 2022 Private

طالبان پس از تسلط بر افغانستان در آگوست 2021، آموزش متوسطه دختران را عملاً ممنوع کردند، هرچند فشار مردم منجر به بازگشایی برخی مکاتب متوسطه دخترانه در حدود نُه ولایت گردید. بسیاری از این مکاتب پس از ازینکه طالبان به وعده خود مبنی بر بازگشایی تمام مکاتب در ماه مارچ وفا نکردند، دوباره بسته شدند.

 اما ولایت بلخ در شمال افغانستان منحصربه‌فرد بوده است: مکاتب متوسطه دخترانه از زمان به قدرت رسیدن طالبان باز مانده‌اند.اما مکاتب باز در بلخ و جاهای دیگر تهدید شده اند که اگر از قوانین سختگیرانه لباس پیروی نکنند، بسته خواهند شد. طالبان مکتبی را در بلخ پس از اینکه برخی از دانش‌آموزان صورت شان را نپوشاندند برای چندین روز تعطیل کردند. یکی از مسؤلان این مکتب پیام صوتی یک مقام طالبان را به اشتراک گذاشت که در آن از مدیر مکتب خواسته بود که معلمی را به خاطر پوشش "منافی عفت" اخراج کند. اکنون یکی از مکاتب معلمی را گماشته است که «امر به معروف و نهی از منکر» کند.

 یکی از معلمان در مورد حجاب اجباری مسلمانان گفت: «الزامات حجاب روز به روز سخت تر می شود.» و «آنها جاسوسانی برای ثبت موارد و گزارش‌دهی دارند.… اگر دانش‌آموزان یا معلمان قوانین سخت‌گیرانه حجاب آنها را رعایت نکنند، بدون هیچ بحثی معلمان را منفک و دانش‌آموزان را اخراج می‌کنند.» او عکسی از تجمع صحن مکتب‌اش به اشتراک گذاشت. دانش‌آموزان و معلمان همگی یونیفرم هایی به تن داشتند که در آن فقط چشمانشان دیده می‌شد.

 یکی از دانش‌آموزان مکتب دیگری توضیح داد که: «ما اجازه نداریم کمربند بپوشیم. آستین های ما باید گشاد باشد تا آرنج و شکل بازوهایمان را پنهان کند. اما بعد توبیخ شدیم چون وقتی روی تخته می نویسیم آستین هایمان عقب می افتند و بازوهایمان نمایان می شود.... یک روز از ما خواسته می‌شود که آستین‌های گشاد داشته باشیم و روز دیگر به خاطر این کار توبیخ می شویم.» او گفت آخرین سفارش این بود که آستین گشاد بپوشیم اما در مچ دست آن را ببندیم.

 این دانش‌آموز گفت که "همه دختران مکتب من بر این باورند که مقامات طالبان می‌خواهند آنقدر سختگیری کنند و محدودیت وضع کنند که ما خودمان از تحصیل دست بکشیم.» او اضافه کرد که او و هم‌صنفی‌هایش همچنان مصمم به درس خواندن هستند. «تصمیم بر این است که نگذاریم آنها برنده این مسابقه شوند.»

Your tax deductible gift can help stop human rights violations and save lives around the world.

Region / Country