Skip to main content

ایالات متحده امریکا : تلفات افراد ملکی درافغانستان باید کاهش یابند

تلفات افرادملکی درحال افزایش است ، مورد هدف قراردادن و ردگیری مخالفان باید مورد بازنگری قرار گیرند تا آسیب به افراد ملکی به حد اقل برسد.

مردم  هنگام ادای نماز جنازه قربانیانی که در حملات هوایی کشته شده اند، دیده می شوند. این حملات به تاریخ 4 ماه نوامبر سال 2014 ،  به منظور محافظت از نیروی های افغان و امریکایی بالای جنگجویان مشکوک طالبان درکندز، انجام شده اند.  © نظیر وکیف / رویترز 2016
 (واشنگتن دی سی ) –  سازمان دیدبان حقوق بشر طی یک نامه ای عنوانی  آقای جیمز ماتیس وزیر دفاع ایالات متحده امریکا  از وزارت دفاع امریکا خواسته است که  به صورت فوری اقداماتی را به منظور حفاظت بهتر افراد ملکی درجنگ مسلحانه افغانستان، اتخاذ نماید. حکومت ایالات متحده در حال حاضر مشغول بررسی و بازنگری استراتیژی خویش درافغانستان و حمایت هایش  از حکومت این کشور درتلاش ها و مبارزاتش دربرابرگروه های مسلح  طالبان، القاعده و دولت اسلامی داعش، می باشد.

براد آدامز ، رئیس بخش آسیایی این سازمان می گوید: " افزایش تعداد تلفات و زخمیان افراد ملکی به اثر حملات هوایی ایالات متحده در افغانستان این نگرانی ها را به وجود می آورد که طرزالعمل های انتخاب و اجرای عملیات های هوایی ضعیف وناکارآمد هستند ." وی همچنان می گوید که " بازنگری استراتیژی ایالات متحده درافغانستان از جانب این کشور فرصت حیاتی برای آوردن تغییرات به منظور به حد اقل رساندن تلفات افراد ملکی می باشد ."  

براد آدامز

رئیس بخش آسیایی

براساس گزارش  UNAMA   تلفات ملکی در افغانستان درسال های اخیر به طورروز افزونی افزایش یافته است. از سال 2008 تاکنون ، سال 2016 بالاترین حد و شمار تلفات را شاهد بوده که بالغ بر 11418 نفر ( به شمول 3489 کشته و 7920 ) می شود. درحالیکه طالبان ودیگر نیروهای شورشی باعث اکثریت این تلفات از طریق حمله های عمدی و بدون فرق گذاری بالای افراد ملکی بوده اند ، تلفات ناشی از عملیات های نیروی های امریکایی و افغان نیز درحال افزایش بوده اند.

گزارش تازه UNAMA نشان می دهد که درسال 2016 عملیات های هوایی توسط نیروهای امریکایی و حکومت افغانستان، منجر به کشته شدن 250 فرد ملکی و زخمی شدن 340 تن دیگر گردیده اند. این آمار تقریبا دوبرابرآمار کشته شدگان و زخمی ها درسال گذشته می باشد. عملیات های هوایی دومین علت بزرگ تلفات ملکی به وسیله نیروهای حکومتی افغانستان در سال 2016 بوده و باعث 43 درصد تلفات افراد ملکی شده اند.

بیشترین حمایت از عملیات های هوایی نیروهای افغان از جانب نیروهای ایالات متحده امریکا صورت میگیرد، با این هم، اقدامات و برنامه های  ردگیری و کاهش تلفات افراد ملکی روی دست گرفته نمی شوند. سازمان ناتو حکومت افغانستان را در توسعه و ایجاد خط مشی کاهش تلفات ملکی راهنمایی کرده است. ظاهرا مقامات افغان درحال بررسی این خط مشی می باشند . 

Your tax deductible gift can help stop human rights violations and save lives around the world.