HUMAN RIGHTS
WATCH Human Rights News FrenchSpanishRussianKoreanArabicHebrewspacer
RSSPortugueseGermanChinesePersianMore Languagesspacer
   

Letėr drejtuar autoriteteve tė Shqipėrisė nė thirrje pėr fillimin e hetimeve mbi Serbėt e humbur qė nga viti 1999

Kryeminister Sali Berisha  
Bulevardi “Dėshmorėt e Kombit”  
Nr.1,1000  
Tirane, Republika e Shqiperise  
 
4 prill 2008  
 
I nderuar Kryeminister Berisha,  
 
Siē e dini Human Rights Watch ka dokumentuar gjatė mbi shkeljet e sė drejtave tė njeriut dhe tė sė drejtės humanitare ndėrkombėtare nė Ballkan. Pėr pothuajse dy dekada ne kemi qėnė aktiv nė Kroaci, Bosnje, Kosovė dhe Maqedoni, nė hetimin e shkeljeve tė sė drejtave tė njeriut tė kryera nga palėt e ndryshme dhe kemi publikuar disa raporte duke detajuar shkeljet. Nė mėnyrė tė pėrsėritur ne kemi bėrė thirrje pėr ndalimin e shkeljeve, apo nė rastet kur ka pasur akuza te besueshme por pėr momentin tė pavėrtetuara, pėr ngritjen e hetimeve dhe ndjekjen penale tė individėve pėrgjegjės. Nė kėtė moment po ju shkruaj pėr tju nxitur nė kryerjen e njė hetimi tė plotė mbi akuzat e shfaqura kohėt e fundit nė hapėsirėn publike, pėr krime tė rėnda tė kryera gjatė 1999 –tės.  
 

Also Available in

english 
Javėt e fundit nė media dolėn disa pjesė nga libri i ri i Carla Del Pontes, ish - kryeprokurorja e Tribunalit Ndėrkombėtar pėr Krimet e Luftės nė ish - Jugosllavi (ICTY). Sė shpejti ky libėr do tė publikohet nė Italisht dhe mė pas nė Anglisht.  
 
Ndėrmjet tė tjerave zonja Del Ponte paraqet informacione mbi krime tė rėnda tė cilat mendohet tė jenė kryer nė Kosovė dhe nė Shqipėri mbas 12 Qershorit tė 1999 –tės, kur forcat e NATO –s ndėrhynė nė provincė. Ne kemi zotėruar njė kopje tė teksit tė Del Pontes para publikimit, dhe duke u bazuar nė leximin e kujdesshėm tė informacionit qė ajo paraqet si edhe informacioneve tė marra nga Human Rights Watch pėrpara librit tė Del Pontes, ne i konsiderojme evidencat rrethanore qė ajo paraqet mjaft tė rėnda dhe qė kėrkojnė hetime tė mėtejshme. Pėr kėtė arsye ju nxisim tė filloni njė hetim tė plotė nė bashkėpunim me homologėt Kosovarė me qėllim qė tė vendoset mbi vėrtetėsinė e akuzave tė Del Pontes dhe tė garantohet qė cilido qoftė fajtor pėr kėto krime tė mbajė pėrgjegjėsi nė gjykatėn penale. Pėr mė tepėr njė hetim i tillė mund tė ndihmonte pėr tė hedhur dritė mbi fatin e 100 deri nė 300 personave, shumica e tė cilėve i pėrkasin etnisė Serbe dhe janė zhdukur mbas qershorit tė 1999 –tės.  
 
Sipas Del Pontes, Tribunali ka marrė informacione nga burime tė besueshme qė Shqipėtarėt e Kosovės kanė transportuar me kamion nga Kosova nė veri tė Shqipėrisė 100 deri nė 300 persona mbas 12 qershorit tė 1999 –tės. Sipas njoftimeve pas kėsaj individėt janė mbajtur nė depo dhe ndėrtesa tė tjera, duke pėrfshirė kėtu edhe ndėrtesa nė Kukės e Tropojė. Mesa duket disa nga tė burgosurit e rinj dhe tė shėndetshėm janė ushqyer, ekzaminuar nga doktorat dhe nuk janė rrahur nė asnjė moment. Sipas informacionit qė i ėshtė dhėnė Del Pontes kėto individė tė rrėmbyer mė vonė janė transferuar nė njė ndėrtesė nė Burrel apo aty pranė, ku doktorėt i kanė hequr tė burgosurve organet e brėndshme. Mė pas kėtė organe janė transportuar jashtė Shqipėrisė nėpėrmjet aeroportit tė Rinasit nė afėrsi tė Tiranės, tani i quajtur aeroporti i Nėnė Terezės.  
 
Sipas informacionit qė i ėshtė dhėnė Del Pontes shumica e viktimave ishin Serbė tė cilėt ishin zhdukur mbas arritjes sė forcave tė Kombeve tė Bashkuara dhe NATO –s nė Kosovė. Tė burgosurit e tjerė ishin gra nga Kosova, Shqipėrija, Rusija dhe vendeve tė tjara Sllave. Sipas informatave tė marra nga ICTY –ja trupat e viktimave mund tė jenė varrosur pranė njė shtėpije tė verdhė tė asokohe dhe nė afėrsi tė njė varreze rreth 20 kilometra nė jug tė Burrelit. Hetuesit e Tribunalit inspektuan shtėpinė tė cilėn ato mendonin se ishte e duhura dhe gjetėn pajisje mjekėsore tė pėrdorura nė ndėrhyrje kirurgjikale si edhe shėnja gjaku, megjithatė ato nuk ishin tė aftė tė caktonin nėse gjaku ishte njerėzor.  
 
Del Ponte pėrmend burimet qė raportuan ICTY –nė se operacioni kondrabandė ka ndodhur me diturinė e anėtarėve tė nivelit tė mesėm dhe tė lartė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Mendohet qė pėr kėtė tė jetė kėrkuar edhe bashkėpunimi me shėrbimin sekret Shqipėtar, Shėrbimi Informativ Kombėtare (SHIK -u).  
 
Human Rights Watch nuk ka kryer hetime mbi kėto akuza. Por ne jemi tė vetėdijshėm pėr numrin e lartė tė personave tė zhdukur mbas 12 qershorit tė 1999-tės, ku 2,047 raste mbetem akoma tė pasqaruara. Pasi rishikuam informacionet e Del Pontes, evidencat rrethanore qė ajo paraqet ne i konsiderojmė tė parrezistueshme dhe besojmė qė hetime tė mėtejshme janė vėndimtare.  
 
Ndėrtimi i shteteve tė bazuara mbi sundimin e ligjit kėrkon vlerėsimin e ndershėm tė sė shkuarės, duke pėrfshirė pėrgjegjėsinė penale pėr personat qė kanė kryer krime. Ne besojmė qė informacionet e shfaqura nė librin e Del Pontes meritojnė njė hetim tė menjėhershėm dhe tė pavarur mbi kėto akte kriminale tė supozuara dhe nė vazhdim ndjekjen penale tė ēdokujt qė gjėndet fajtor nė shkeljen e ligjit. Pėr tė ndihmuar nė identifikimin e dėshmitarėve i njė rėndėsije tė veēantė do tė ishte gjithashtu bashkėpunimi me Dhomėn e Krimeve tė Luftės nė Beograd e cila nga na e saj ka filluar tashmė hetimet rreth kėsaj ēėshtjeje.  
 
Ju falenderoj pėr vėmendjen dhe pres me kėnaqėsi pėrgjigjen tuaj brenda njė afati tė arsyeshėm kohor mbi hapat qė planifikoni tė ndėrmerrni nė zbulim tė fakteve tė mėtejshme qė lidhen me kėto ngjarje tė pretenduara dhe nėse sigurohen evidencat tė ndiqen penalisht individėt qė dyshohen tė kenė marrė pjesė nė ngjarje.  
 
Sinqerisht,  
 
Holly Cartner  
Drejtoreshė Ekzekutive  
Europa dhe Azija Qėndrore  
 
Cc:  
Ministri i Drejtėsisė Enkelejd Alibeaj  
Ministri i Brendshėm Bujar Nishani  
Ministri i Punėve tė Jashtme Lulzim Basha  
Prokurorja e Pėrgjthshme Ina Rama  
 

HRW Logo Contribute to Human Rights Watch

Home | About Us | News Releases | Publications | Info by Country | Global Issues | Campaigns | Community | Bookstore | Film Festival | Search | Site Map | Contact Us | Press Contacts | Privacy Policy

© Copyright 2006, Human Rights Watch    350 Fifth Avenue, 34th Floor    New York, NY 10118-3299    USA