HUMAN RIGHTS
WATCH Human Rights Overview FrenchSpanishRussianKoreanArabicHebrewspacer
RSSPortugueseGermanChinesePersianMore Languagesspacer
   

Srbija

Qeveria serbe, e formuar nė 2007, dha shenja tė njė vullneti mė tė madh pėr sa i pėrket ēėshtjeve tė krimeve tė luftės, por megjithatė ajo nuk arriti tė dorėzoje pėrpara drejtėsisė tė dyshuarin e shumėkėrkuar Ratko Mladic. Nė lidhje me aspekte tė tjera tė tė drejtave tė njeriut pati mė pak progres, kėshtu pėr shembull : gjendja e minoriteteve etnike dhe fetare mbetet pėrsėri problematike, ashtu siē mbetet problematik fakti qė gazetarėt e pavarur ende pėrballohen me kėrcenime dhe ushtrim dhune.

Also Available in

englishwr2k8  serbian 

Related Material

Serbia
Country Page

Download Chapter (PDF)
World Report Chapter

World Report
Report

Pėrgjegjshmėria ndaj Krimeve tė Luftės  
Serbia ka pėrmirėsuar nivelin e bashkėpunimit me Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Krimeve tė Luftės pėr Ish – Jugosllavinė (ICTY). Nė muajin Maj sė bashku me kapjen e Gjeneralit tė armatės Serbo-Boshnjake, Zdravko Tolimir, pranė kufirit boshnjak me Serbinė, vijoi bashkėpunimi i Serbisė me autoritetet boshnjake dhe me paqeruajtėsit e EU nė Bosnje. Nė Qershor, si rezultat i njė bashkėpunimi tė ngjashėm midis autoriteteve serbe dhe malazeze u bė i mundur arrestimi i Gjeneralit tė ish Ushtrisė Jugosllave Vlastimir Djordjevic nė Budva tė Malit tė Zi,. KryeProkurorja e ICTY, Carla Del Ponte, gjatė vizitės sė saj nė Beograd, nė muajin Qershor, i vlerėsoi pozitivisht kėto dy arrestime si edhe dorėzimin qė qeveria i bėri disa dosjeve tė shumėkėrkuara qė lidheshin me ēeshtje nė shqyrtim. Duke raportuar njė thellim tė mėtejshėm tė bashkėpunimit, Znj. Del Ponte bėri njė vlerėsim optimist tė situatės nė muajin Nėntor.  
 
Gjenerali Serbo-Boshnjak, Ratko Mladic, i akuzuar pėr krime lufte, qėndroi pėr njė kohė tė gjatė nė Serbi, dhe, megjithė premtimet e pėrsėritura tė Beogradit, nuk u arrit qė ai tė vendosej pėrballė drejtėsisė.  
 
ICTY vazhdoi tė procesonte njė numėr tė konsiderueshėm rastesh ku pėrfshiheshin edhe persona tė rėndėsishėm nga ish ushtria Jugosllave dhe ajo Serbe si edhe zyrtarė qeveritarė, duke pėrmendur kėtu : Dragoljub Ojdanic, Sreten Lukic, Milan Milutinovic, Nikola Sainovic, Nebojsa Pavkovic dhe Vladimir Lazarevic. Megjithė kėto, perceptimi i publikut Serb mbi kėtė institucion dhe aktivitetin e tij vazhdon tė mbetet negativ.  
 
Dhoma e Beogradit pėr Krime Lufte i ka vazhduar pėrpjekjet pėr tė formėsuar pėrgjegjshmėrinė ndaj abuzimeve nė kohėn e luftės, edhe pse fondet nė dispozicion, mbėshtetja politike si edhe ndėrgjegjėsimi i publikut pėr aktivitetin e saj, kanė qenė tė kufizuara. Kjo Dhomė, nė muajin Prill dėnoi katėr prej anėtarėve tė njesisė paramilitare « Akrepat », tė cilėt ishin filmuar teksa merrnin pjesė nė ekzekutimin e gjashtė boshnjakėve (muslimanė) nė 1995. Dy prej tyre u dėnuan me 20 vjetė heqje lirie, dy tė tjerėt me 15 dhe 5 vjetė, ndėrsa i pesti u la i lirė. Pėrfundimet e gjykatės se ky ishte njė rast i izoluar, dėnimet relativisht tė ulta dhe lirimi i njėrit prej tė akuzuarve, u bėnė shkas pėr urrjetje e zemėratė tek tė afėrimit e viktimave si edhe pėr disa organizata joqeveritare. Prokurori i krimeve tė luftės apeloi kundra lirimit tė njėrit prej tė akuzuarve dhe kundra dėnimit tė tjetrit me 5 vjetė heqje lirie.  
 
Ndėr proceset mė tė njohura ishte edhe ai i gjykimit tė ēėshtjes « Suva Reka » lidhur me vrasjen e civilėve Kosovarė nė 1999, si edhe gjykimi i ēėshtjes « Zvornik », nė tė cilėn ish paramilitarė serbė qenė akuzuar pėr vrasjen e civilėve boshnjakė nė 1992. Deri nė hartimin e kėtij raporti, rreth 35 ēėshtje tė tjera vazhdojnė tė mbeten nė stadin paragjyqėsor ose hetimor, shumica prej tė cilave kanė tė bėjnė me vrasje tė jo serbėve prej serbėve nė Bosnje, Kroaci dhe Kosovė. Pėrmirėsime tė dukshme janė bėrė nė fushėn e bashkėpunimit me vende tė tjera (hetimi i ēėshtjes “Zvornik” nė bashkėpunim me Bosnjen ėshtė njė shembull i mirėfilltė). Pėrmirėsime janė bėrė edhe pėr mbrojtjen e dėshmitarėve duke bėrė tė mundur qė dėshimtė tė jepen nė distancė ose me identitet tė fshehur.  
 
Nė dhjetor 2006, Gjykata e Lartė, nė mėnyrė tė diskutueshme, hodhi poshtė vendimin e Dhomės pėr ēėshtjen « Ovcara » (ku 14 vetė u dėnuan pėr vrasjen e 200 personave jo-serbė nė Vukovar te Kroacisė) duke urdhėruar nisjen nga e para tė procesit gjygjėsor. Nė Prill u afirmua dėnimi i shqiptarit nga Kosova, Anton Lekaj, pėr vrasjen dhe torturimin e Romėve tė Kosovės nė 1999.  
 
Nė Shkurt tė 2007, Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė dha verdiktin nė ēėshtjen e Bosnje-Hercegovinės versus Serbisė dhe Malit tė Zi, vendim ky krejtėsisht i pari nė aplikimin e Konventės mbi Genocidin tė 1948. Duke vėnė nė dukje se Serbia nuk ishte pėrgjegjėse e drejtpėrdrejtė pėr genocidin e ushtruar gjatė luftės sė Bosnjės, gjykata pėrcaktoi se Serbia kishte shkelur vazhdueshmėrisht detyrimet e saj pėr tė parandaluar dhe ndėshkuar genocidin sipas Konventės pėr Genocid, duke pėrfshirė kėtu edhe dėshtimin e arrestimit tė Ratko Mlladiē dhe tė bashkėpunimit tė plotė me ICTY.  
 
Administrimi i Drejtėsisė  
Raportet e prokurorėve kanė bėrė tė ditur nė mėnyrė tė vazhdueshme ndėrhyrjen e politikės nė aktivitetin e tyre. Megjithatė verdikti i dhėnė pėr ēėshtjen e vrasjes sė ish Kryeministrit Zoran Djindjic, shpallur nė 23 Maj, dėshmoi pėr kurajon e prokurorėve dhe gjykatėsve, tė cilėt arritėn tė vendosnin pėrpara trupit gjykues 12 individė edhe pse nėn presionin dhe kėrcėnimin e politikės. Milorad “Legija” Lukovic-Ulemek, figura mė e spikatur midis tė akuzuarve, u dėnua me 40 vjetė heqje lirie.  
 
Trajtimi i Minoriteteve  
Serbia mirėpriti ratifikimin nė Shtator tė Kartės Europiane pėr Vetė-Qeverisje, por megjithatė, ka patur njė progres tė kufizuar pėrkundrejt pėrmirėsimit tė situatės sė minoritetit shqiptar nė Serbinė Jugore, dhe atyre Boshnjakė nė Sandzak. Negociatat vazhduan nė lidhje me rritjen e kontrollit buxhetor pėr bashkitė e pėrbėra prej minoriteteve, duke synuar pėrmirėsimin e inputit tė minoritetit nė kurikulat shkollore si edhe pėrdorimin nė njė shkallė mė tė gjėrė tė gjuhės sė minoriteteve si gjuhė zyrtare. Si zhvillim pozitiv mund tė pėrmendet aprovimi i librave shkollorė nė pesė gjuhė minoritare pėr pėrdorim nė shkollat shtetėrore.  
 
Komuniteti Rom vazhdon tė jetojė nėn standartin ekonomik dhe social si edhe vazhdon tė pėrballet me sulme verbale dhe fizike. Nė Gusht rreth 100 Romė Serbė u kapėn duke kapėrcyer ilegalisht kufirin pėr nė Rumani. Grupi i romėve kėrkoi strehim, duke pretenduar se donin t’i shpėtonin keqtrajtimit nė Serbi. Nė Prill Gjykata Bashkiake e Beogradit hodhi poshtė njė ankimimin pėr diskriminim racial, qė mbahej pezull pėr gjashtė muaj, ndaj njė body guard tė njė klub nate, i cili kishte ndaluar hyrjen e tre romėve nė klub.  
 
Mė shumė se 30 sulme ndaj minoriteteve fetare janė regjistruar pėrgjatė vitit. Kisha, varreza dhe qendra tė komuniteteve fetare janė dėmtuar apo ē’shenjtėruar nėpėr Serbi, duke vėnė kėshtu nė shėnjestėr komunitetin katolik, ēifut, protestant apo atė musliman, siē edhe atė tė dėshmitarėve tė Jehovait dhe adhuruesve tė Hare Krishna. Qeveria Serbe zakonisht i ka fajėsuar kėto sulme dhe nė shumicėn e rasteve policia ka hapur procese hetimi pėr to, por fare pak nga kėto akte janė dėnuar.  
 
Shpėrngulja e popullsisė vendase dhe Refugjatėt  
Nė Serbi, pėrqindja e tė tė shpėrngulurve vendas nė raport me popullsinė ėshtė ndėr mė tė mėdhatė nė Europė. Nurmi i personave tė shpėrngulur arrin nė rreth 208,000 dhe i refugjatėve nė rreth 106,000. Rreth 6,000 persona tė shpėrngulur prej Bosnjes, Kroacisė dhe Kosovės, vazhdojnė tė qėndrojnė nė qėndra kolektive, shpesh nė kushte nėn standartet e lejuara. Personat e zhvendosur dhe refugjatėt vazhdojnė tė pėrjetojnė probleme tė mprehta nė lidhje me pėrftimin e dokumentacioneve dhe pėrfitimin e strehimit apo tė punėsimit. Veēanėrisht tė prekshėm pėr kėtė grup janė tė moshuarit dhe fėmijėt e pashoqėruar.  
 
Lėvizjet me forcė tė romėve nga vendet perendimore, si edhe romėt e Kosovės tė pėrzėnė pėr nė pjesė tė ndryshme tė Serbisė, rėndojnė edhe mė tepėr mbi burimet e kufizuara nė komunitetet rome, duke qėnė se programe tė tjera asistence qė do tė mund tė ndihmonin personat e kthyer kundėr dėshirės mungojnė krejtėsisht.  
 
Liria e Shtypit  
Gazetarėt e pavarur janė pėrballur me kėrcenimet dhe dhunėn. Nė Prill njė granadė dore shpėrtheu jashtė apartamentit tė Dejan Anastasijevic i tė sė pėrditėshmes “Vreme”. Nė po kėtė muaj Dinko Gruhonjic i agjensisė “Beta News” u kėrcėnua me vdekje nga organizata nacionaliste “Nacjonalni Stroj”. Nė Gusht Stefan Cvetkovic nga stacioni radio-televiziv TNT mori njė kėrcėnim anonim me vdekje. Policia hapi procese hetimore pėr kėto incidente, por deri nė kėtė raportim askush nuk ėshtė akuzuar. Qė tė tre gazetarėt janė me emėr pėr gazetarinė e tyre me standarte tė larta dhe pėr vullnetin pėr tė prekur ēėshtje delikate, pėrfshirė edhe ēėshtje qė kanė tė bejnė me krimin e organizuar. Nuk ka patur asnjė progres nė zgjidhjen e ēėshtjeve tė vrasjeve tė mėparėshme tė gazetarėve, midis tė tjerėve edhe tė Slavko Curuvija nė 1999 e Milan Pantic nė 2001.  
 
Pėrkrahėsit e tė drejtave tė njeriut  
Nė Korrik grupe neo-naziste sulmuan nė mėnyrė tė pėrsėritur tė rinjtė aktivitstė tė tė drejtave tė njeriut nga Serbia, Bosnia dhe Kroacia gjatė festivalit pėr paqen dhe tolerancėn tė organizuar nė Novi Sad, me titullin “Caravan of Differences”. Sipas “Inisiativa Rinore pėr Tė Drejtat e Njeriut”, qė ishin edhe organizatorėt e festivalit, policia nuk arriti tė bėnte tė mundur sigurinė edhe pas kėrkesave tė pėrsėritura. Nė Shtator 2007, Presidenti Boris Tadic fali njė anėtare tė kėtij grupi, Maja Stojanovic, e cila ishte dėnuar nė 2005 pėr shfaqen publike tė paautorizuar tė disa posterave qė kėrkonin arrestimin e Ratko Mladic.  
 
Aktorėt Kyē Ndėrkombėtarė  
Pas vlerėsimit qė prokurori i ICTY bėri nė Nėntor, Komisioneri pėr Zgjerimin pranė Komisionit Europian Olli Rehn inicializoi po nė Nėntor Marreveshjen e Stabilizim Asociimit (MSA) me Serbinė. Bashkimi Europian i rifilloi negociatat pėr MSA nė Qershor pasi i kishte pezulluar ato pėr rreth njė vit pėr shkak tė mos dorėzimit nga Beogradi tė Ratko Mlladic, por u vlerėsua ndėrkohė si pozitiv bashkėpunimi me ICTY. Rimarrja e negociatave ngjalli kriticizėm nė ambjentet e komunitetit tė aktivistėve tė tė drejtave tė njeriut duke e konsideruar atė si tė pajustifikuar dhe tė parakohėshėme, duke qenė se autoritetet serbe vazhdonin tė dėshtonin nė vėnien e Mlladic pėrpara gjykatės sė Hagės. Komisioni Europian vuri nė dukje se firmosja e MSA do tė varej nga bashkėpunimi i plotė me ICTY, edhe pse disa vende anėtare argumentuan pėr njė pėrqasje disi mė tė butė.  
 
Pranimi i Serbisė nė Dhjetor 2006 nė programin e NATO “Partnership for Peace” ngjalli kritika pėr njė shpėrblim tė Serbisė, ndėrkohė qė Mlladic mbetej i lirė. Pėrkrahėsit e kėtij anėtarėsmi pretendonin se ai do tė stimulonte reformat e shumėpritura nė ushtri, tė cilat kishin pėr synim tė ndėrfusnin idetė demokratike dhe transparencėn nė kėtė institucion.  
 
Kėrcėnimi i Rusisė pėr pėrdorimin e vetos nė Kėshillin e Sigurisė sė Kombeve tė Bashkuara, minoi marrėveshjen pėr Kosovėn, marrėveshje kjo e mbėshtetur nga Kombet e Bashkuara (shih mė poshtė). Mbėshtetja e pakushte e Rusise pėr pozicionin e Serbisė nė procesin pėr statusin dhe shkalla e investimit tė saj nė kėtė mbėshtetje ndihmoi nė ēimentimin e influencės Ruse nė Serbi.  
 
Kosova  
Negociatat pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės lanė jashtė vėmendjes situatėn e saj gri nė fushėn e tė drejtave tė njeriut. Minoritetet vazhduan tė pėrballen me dhunėn, intimidimin, diskriminimin si edhe me vėshtirėsitė pėr akses nė shėrbimet publike. Pati shumė pak progress nė lidhje me rikthimin e personave tė shpėrngulur dhe tė refugjatėve pėr nė shtėpitė e tyre. Dobėsitė nė sistemin e drejtėsisė kriminale ē’orientuan pėrpjekjet pėr tė krijuar pėrgjegjshmėrinė. Nė 17 Nėntor u mbajtėn zgjedhjet pėr nė Parlamentin e Kosovės. Shumė serbė iu pėrgjigjėn thirrjes sė Beogradit pėr bojkotimin e zgjedhjeve.  
 
Mbrojtja e Minoriteteve  
Komuniteti Rom, Ashkali dhe Egjiptian mbeten mė tė prekshmit dhe mė tė margjinalizuarit nė Kosovė. Kėrkesat e tyre politike, ekonomike dhe sociale u lanė gjėrėsisht pas dore gjatė negociatave pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės. Komuniteti Egjiptian pėrballet me diskriminim tė vazhdueshėm, veēanėrisht nė punėsim dhe nė aksesin tek shėrbimet publike. Ky komunitet ka shkallėn mė tė lartė tė papunėsisė, tė largimit nga shkolla dhe tė pėrqindjes sė vdekshmėrisė nė zonat provinciale. Masat e marra pėr tė pėrmirėsuar aksesin e tyre nė edukim ishin tė papėrshtatėshme.  
 
Dhuna ndaj minoriteteve ka vazhduar, edhe pse numri i rasteve tė regjistruara ėshtė nė zbritje. Kjo rėnie pasqyron ndarjen e komuniteteve si edhe praktikėn e klasifikimit tė mėsymjeve si “krime ordinere” ende pa u pėrcaktuar motivacioni etnik. Nė Prill njė autobuz me serbė tė Kosovės u godit me gurė nė Rudnik, po e njėta gjė ndodhi, nė Gusht , nė Lipjan, me njė tren udhėtarėsh ku gjendeshin serbė pėrsėri. Nė Mars njė granadė shpėrtheu nė afėrsi tė manastirit ortodox serb tė Visoki Decani. Gjashtė kisha dhe manastire ortodokse serbe pėsuan incidente mė pak tė rrezikshme. Nė pėrgjithėsi pothuajse 200 incidente ndėr-etnike janė regjistuar nė 2007, deri nė momentin e kėtij raportimi, shumica nė vendodhjet me etni tė pėrziera, ku plaēkitja, kėrcėnimet dhe sulmet kanė qenė mė tė pėrhapura. Viktimat ishin kryesisht serbė tė Kosovės, por janė prekur gjithashtu edhe boshnjakė, romė, kroatė dhe malazezė.  
 
Kthimi i refugjatėve dhe personave tė shpėrngulur  
Numri i kthimeve me vullnet tė lirė nė Kosovė, duke pėrfshirė edhe Serbinė, mbetet i vogėl. Nė gjysmėn e dytė tė 2007, 308 persona u regjistruan si tė kthyer vullnetarė.  
 
Tė shpėrngulurit e komunitetit egjiptian brenda pėr brenda Kosovės janė grup nė shėnjestėr pėr kthimet e organizuara. “Plementia”, njė prej kampeve mė tė mėdha pėr kėtė komunitet nė Kosovė u ēmontua nė masė tė madhe gjatė 2007, ndėrkohė qė shumica e banorėve tė tij lėvizėn pėr nė strehime tė ndėrtuara rishtaz pranė kampit tė bashkisė sė Obilicit. 57 familje u kthyen nė Shtator dhe Tetor nga zona tejet e ndotur pranė minierės sė Trepēes pėr nė “Roma Mahalla” nė lindje tė Mitrovicės. Ky ishte edhe rikthimi i parė nė kėtė zonė qysh prej 1999. Edhe pse nuk ka patur raportime pėr dhunė kundra tė kthyerve nė 2007, personat qė u kthyen ishin subjekte tė dhunės verbale. Rreth 800 vetė nga komuniteti egjiptian vazhdojnė tė jenė tė shpėrngulur nė Kosovė dhe mijra tė tjerė nė Serbi.  
 
Nė Kosovė vazhdoi tė kishte kthime me forcė. Nė 2007, deri nė pėrpunimin e kėtij raporti, 1,900 individė, 10% e tyre prej komunitetit egjiptian, janė kthyer forcėrisht nė Kosovė prej vendeve tė Europės Perendimore. Kėtu bėjnė pjesė mė shumė se 550 vetė, shumica shqiptarė, qė u kthyen nga Gjermania si rezultat i rivendosjes nė fuqi tė marrėveshjes midis UNMIK dhe qeverisė gjermane.  
 
Direktivat e UNHCR pėrcaktojnė se serbėt, romėt dhe shqiptarėt rezikojnė pėrndjekjen nė ata zona ku ata do tė ishin nė minoritet. Direktivat vlerėsojnė se edhe pse ashkalitė dhe egjiptianėt pėrgjithėsishit nuk janė tė riskuar po tė kthehen, personat qė janė subjekte tė kthimit me forcė nuk janė tė klasifikueshėm si pėrftues ndimash ndėrkombėtare apo lokale, duke shtuar kėshtu konsiderueshėm peshėn mbi fondet tepėr tė kufizuara tė komunitetit ekzistues egjiptian. Nė nėntor qeveria provizore e Kosovės dhe UNMIK ranė dakort pėr tė hartuar njė draft marrje e masave pėr ripranimin dhe ri-integrimin e personave tė kthyer forcėrisht nė Kosovė. Nė momentin e hartimit tė kėtij raporti, ky draft ėshtė nė pritje tė miratimit nė parlament.  
 
Padėnueshmėria dhe aksesi nė drejtėsi  
 
Sistemi kosovar i drejtėsisė kriminale mbetet insitucioni mė i dobėt qeveritar, pavarėsisht pėrpjekjeve tė vazhdueshme pėr reforma. Bashkėrendimi midis gjykatėsve dhe prokurorėve ndėrkombėtarė dhe atyre lokalė ėshtė i pamjaftueshėm edhe pse janė bėrė pėrpjekje pėr tė mundėsuar kėshillimin dhe pėr tė ēuar pėrpėra bashkėpunimin. Implementimi i njė sistemi elektronik pėr rastet mbetet i thatė dhe stafi gjyqėsor ėshtė i ngathėt nė pėrdorimin e tij. Mbikqyrja prej Kėshillit Gjyqėsor tė gjykatėsve dhe prokurorėve lokalė tė Kosovės, krijuar rishtazi, ka dhėnė ndihmesė nė kultivimin e pėrgjegjshmėrisė, por gjykatėsit dhe prokurorėt ndėrkombėtarė pėrgjigjen vetėm tek pėrfaqėsuesi special i sekretarit tė pėrgjithėshėm tė Kombeve tė Bashkuara. Mungesa e formėsimit tė njė policie gjyqėsore vėshtirėson aftėsinė e Shėrbimit Policor Kosovar pėr tė ndihmuar efektivisht prokurorėt.  
 
Mbrojtja jo e pamjaftueshme e dėshmitarėve ka krijuar mosbesim dhe shmangie tė bashkėpunimit me prokurorėt. Masat e marra pėr mbrojtje tė dėshmitarit vazhdojnė tė bėhen mbi baza ad hoc ndėrkohė qė njė legjislacion kuptimplotė ėshtė draftuar tashmė. Tėrheqja mėnjanė e qeverive perendimore kur bėhet fjalė pėr strehim tė dėshmitarėve dhe familjeve tė tyre vėshtirėson rivendosjen e dėshmitarėve. Megjithatė janė bėrė pėrparime nė pajisjen e gjykatave rajonale me, aparate tė posaēem telefonikė lidhje video e tė tjera mjete pėr tė maskuar zėrat dhe identitetin e dėshmitarėve.  
 
Pati njė pėrparim tė ngadalėshėm nė vėnien pėrpara drejtėsisė tė personave tė pėrfshirė nė rrebelimet e Marsit 2004. Gjatė tetė muajve tė parė tė 2007, 29 pėrkrahės tė rrebelimeve u dėnuan pėr zjarr-vėnie, vjedhje e thyerje , nxitje tė urrejtjes raciale, fetare dhe etnike, si edhe pėr mėsymje tė ndryshme. Kėto raste u manaxhuan prej prokurorėve ndėrkombėtarė. Dymbėdhjetė prej tė dėnuarve morėn dėnim me burg me kohėzgjatje prej 6 muaj deri nė 18 vjetė. Njėri prej tė dyshuarve u lirua dhe nė kohėn e pregatitjes sė ketij raporti, shtatė pėrkrahės tė tjerė janė duke pritur gjykimin.  
 
Lėvizje pati nė lidhje me disa prej krimeve mė famėkeqe kundra minoriteteve. Kėshtu pėr shembull nė Gjykatėn e Rrethit Prishtinė filloi nė Tetor gjykimi i Florim Ejupi, i dyshuari kryesor pėr ēėshtjen e bombardimit tė autobuzit nė Shkurt 2001, njohur me emrin “Nis Expres”. Ejupi ėshtė akuzuar pėr hedhjen nė erė tė njė autobuzi plotė me serbė tė Kosovės, duke shkaktuar vdekjen e 10 vetave e plagosjen e 40 tė tjerėve. Po nė muajin Tetor, policia e UNMIK arrestoi njė shqiptar i cili dyshohej pėr vrasjen e 14 fermerėve serbė in fshatin Staro Gracko.  
 
Mungesa e besueshmėrisė sė UNMIK u vu nė dukje nė Shkurt kur njė njėsi policie rumune, duke vepruar nėn komandėn e policisė sė UNMIK, iu pėrgjigj njė proteste tė dhunėshme mė fishekė manovre dhe gaz lotsjellės, duke vrarė dy protestues e duke plagosur shumė tė tjerė. Si rrjedhim komisioneri i policisė sė UNMIK dha dorėheqjen, por procesi i hetimit ndėrkombėtar qė u hap pėr kėtė ēėshtje, kryesuar nga Kryeprokurori i UNMIK nuk qe nė gjendje tė ngarkonte ndonjė pėrgjegjėsi kriminale pėr kėto vdekje. Pas njė bashkėpunimi tė mirė fillestar, kontigjenti i policisė rumune u largua prej Kosovės nė Mars ndėrkohė qė procesi ishte nė zhvillim e sipėr. Largimi i policisė rumune shkatoi hedhjen e akuzave nga media dhe aktivistė lokalė se ky largim pengoi hetimin e vrasjeve.  
 
Shqetėsime tė ndryshme u shfaqėn nė lidhje me procesin e hapur nga UNMIK pėr Albin Kurtin, liderin e Lėvizjes pėr Vetėvendosje, nė lidhje me akuzėn pėr inicimin e dhunės nė protestėn e Shkurtit. Disa organizata tė ndryshme joqeveritare ndėrkombėtare dhe lokale si edhe Ombudsmani i Kosovės kritikuan si kohėzgjatjen po ashtu edhe qėllimin e arrestit nė kushte tė shtėpisė tė Albin Kurtit. Ata po ashtu shprehėn shqetėsimin pėr ndonjė anėsi tė mundėshme tė gjykatėsve ndėrkombėtarė. Nė Nėntor 2007 arresti nė kushte tė shtėpisė u relaksua nė mėnyrė tė dukshme.  
 
Nė maj tė 2007, pas njė pritjeje 6 vjeēare, Dhoma e Madhe e Gjykatės Europiane tė tė Drejtave tė Njeriut shpalli si tė papranueshme dy ēėshtje tė deponuara nga familjet e shqiptarėve tė Kosovės kundra kontigjenteve tė forcave paqėruajtėse tė KFOR nga Franca, Norvegjia dhe Gjermania. Familja Berhami kishte kėrkuar drejtėsi pėr vdjekjen e njė fėmije tė vrarė prej njė bombe tė pashpėrrthyer nė vitin 2000, ndėrsa Ruzhdi Saramati ankohej pėr arrestimin e tij jashtėgjyqėsor nga KFOR gjatė vitit 2001-2002. Gjykata arsyetoi se kėto raste ishin jashtė juridiksionit pasiqė trupat e KFOR vepronin nėn mandatin e Kombeve tė Bashkuara dhe jashtė territorit tė vendeve nė shqyrtim.  
 
Gjykimi prej ICTY i ish kryeministrit tė Kosovės, Ramush Haradinajt, filloi nė mars. Nė muajin shkurt, pra vetėm njė muaj mė parė, Haradinaj shkon nė Hagė pėr tė filluar procesin, pasi kishte mė tepėr se njė vit nė gjendje lirie me kusht, periudhė gjatė sė cilės kishtė patur mundėsinė e paprecendent pėr tu marrė me aktivitete politike. Haradinaj ishte lejuar nga UNMIK tė kryesonte listėn e partisė sė tij Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės nė zgjedhjet e Nėntorit 2007.  
 
Numri i pėrgjithėshėm i procesimit tė krimeve tė brendėshme mbetet i ulėt. Nė Gusht, Gjykata e Rrethit tė Mitrovicės rifilloi procesin ndaj Miroslav Vuckovic, i akuzuar pėr krime lufte. Vukovic mė hollėsisht akuzohej pėr masakėr, mėsymje dhe krime tė tjera kundra shqiptarėve tė Kosovės in qytetin e Suvi Do nė 1999. Nė Qershor, Gjykata e Rrethit tė Prishtinės dėnoi me 15 vjetė heqje lirie Idriz Gashin pėr pėrfshirje nė vrasjen e njė shqiptari tė Kosovės i cilėsuar si bashkėpuntor mė forcat serbe si edhe pėr burogsjen dhe torturimin e disa personave tė tjerė.  
 
Ka patur fare pak progress nė pėrcaktimin e fatit tė personave tė zhdukur. Deri nė Gusht tė 2007, 2,047 persona, nė masė mė tė madhe shqiptarė tė Kosovės, vazhdojnė tė konsiderohen tė humbur. Tė gjithė trupat e ē’varrosur nė Serbi tė cilave iu njihej identiteti janė kthyer nė Kosovė.  
 
Pėrkrahėsit e tė Drejtave tė Njeriut  
 
Pėrkrahėsit e tė drejtave tė njeriut janė konsiderueshėm tė lirė pėr tė vepruar pa pengesė. Kjo ėshtė bėrė e mundur si nga UNMIK ashtu edhe nga Qeveria e Perkohėshme. Megjithatė nė Shtator shtėpisė sė gazetarit tė pavarur Milaim Zeka, i njohur pėr investigime nė lidhje me krimin e organizuar, iu vu zjarri nė mėnyrė tė qėllimshme, gjė qė dėshmon njė potencial pėr ushtrim dhune kundra atyre qė dokumentojnė abuzimet.  
 
Puna mjaft e rėndėsishme e institucionit tė Ombudsmanit nuk ra shumė nė sy pėr shkak tė dėshtimit tė vazhdueshėm tė Parlamentit Kosovar pėr tė emėruar njė Ombudsman si edhe pėr shkak tė paqartėsisė nė lidhje me mandatin e tij.  
UNMIK vuri nė dukje se mandati i vjetėr i kėtij institucioni pėr tė mbikqyrur UNMIK (mandate me sa duket i shfuqizuar nė 2006) ėshtė ende nė fuqi pėrsakohė qė institucioni ka njė ombudsman nė detyrė. Megjithėatė nė praktikė bashkėpunimi i UNMIK ka qenė i kufizuar. Procesi i emėrimit shkaktoi po ashtu mjaft kritika pasi u pretendua se kandidatėtėve tė pėrzgjedhur u mungonte eksperienca nė fushėn e tė drejtave tė njeriut, e domosdoshme pėr njė pozicion tė tillė.  
 
Nė Nėntor u mbajt nė Prishtinė sesioni pėrurues i Panelit Kėshillimor pėr tė Drejtat e Njeriut, pikėrisht njė vit e gjysėm pasi ishte mandatuar pėr herė tė parė prej UNMIK. Kjo strukturė u krijua pėr tė mbikqyrur UNMIK nė vijmin tė ndryshimit tė mandatit tė Obudsmanit.  
 
Aktorėt Ndėrkombėtarė  
Propozimi pėr statusin e Kosovės me mbėshtetjen e Kombeve tė Bashkuara, i bėrė publik nė Shkurt, rekomandoi pavaresinė e Kosovės nėn mbikqyrjen ndėrkombėtare me garanci tė konsiderueshme pėr tė drejtat e minoritetit serb. Kėshillimi I Sigurisė hoqi dorė nga ky propozim pas kėrcėnimit tė Rusisė pėr pėrdorimin e vetos. Ne Korrik u krijua trokja e pėrbėrė nga Bashkimi Europian, Shtetet e Bashkuara dhe Rusia pėr tė mbikqyrur bisedimet e reja mes Prishtinės he Beogradit pėr zhvillimin e tė cilave u vendos si afat pėrfundimtar data 10 Dhjetor 2007.  
 
Gjatė kėsja kohe kanė vazhduar planet pėr njė mission ndėrkombėtar tė kryesuar nga Bashkimi Europian, duke pėrfshirė kėtu edhe njė pėrbėrės policor dhe gjyqėsor nga bashkimi europian, for fillimi I kėtij misioni do tė varet nga pėrcaktimi I statusit pėrfundimtar tė Kosovės. UNMIK ka vazhduar tė veprojė, interim, si administratori ndėrkombėtar I Kosovės nė pėrputhje me rezolutėn 1244 tė Kėshillit tė Sigurisė sė Kombeve tė Bashkuara.  
 
UNMIK dhe KFOR bėnė tė mundur nė Prill njė vizitė tė Komitetit pėr Parandalimin e Torturės prannė Kėshillit Europian, duke u lejuar pjesėmarrėsve akses nė tė gjitha vendet vuajtjes sė denimit, duke pėrfshirė ketu edhe kampin Bondsteel, nje strukturė kjo e US KFOR.  
 

HRW Logo Contribute to Human Rights Watch

Home | About Us | News Releases | Publications | Info by Country | Global Issues | Campaigns | Community | Bookstore | Film Festival | Search | Site Map | Contact Us | Press Contacts | Privacy Policy

© Copyright 2006, Human Rights Watch    350 Fifth Avenue, 34th Floor    New York, NY 10118-3299    USA