Skip to main content

Крим: Політв’язень потребує термінового ушпиталення

Влада іґнорує рішення ЄСПЛ про термінове ушпиталення Едема Бекірова

Едем Бекіров у залі суду © 2019 Антон Наумлюк

(Київ, 3 серпня 2019 року) – Кримськотатарський активіст, який уже майже вісім місяців перебуває в слідчому ізоляторі, дуже важко хворіє і потребує невідкладної кваліфікованої медичної допомоги, заявляє Human Rights Watch. Російська влада у Криму повинна негайно перевести 58-річного активіста Едема Бекірова до лікарні для обстеження та лікування.

«Едем Бекіров важко хворіє. Його родичі й адвокати всерйоз побоюються за його життя, – каже Юлія Ґорбунова, старша дослідниця Human Rights Watch із питань Європи та Центральної Азії. – Він має бути в лікарні, де йому можуть надати кваліфіковану медичну допомогу, а не в камері попереднього ув’язнення». 

Російські правоохоронні органи іґнорують рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) про негайне ушпиталення Бекірова для проведення кваліфікованого медичного обстеження та лікування.

До арешту Бекіров брав участь у кримських протестах проти російської окупації півострова. У грудні 2018 року Бекірова затримали на де-факто кордоні під час в'їзду із материкової частини України в Крим, куди він їхав, аби відвідати матір. Його звинуватили у передачі кримському таксистові 14-кілограмового наплічника з вибухівкою та патронами. Бекірова тримають у СІЗО-1 у Сімферополі.

2005 року Бекірову ампутували праву гомілку і відтоді у нього не гоїться рана на куксі. Він має кілька хронічних захворювань, зокрема страждає на цукровий діабет ІІ типу, ішемічну хворобу серця, порушення функції тазових органів і хронічні неврологічні захворювання, які спричинюють проблеми з хребтом і спинальним кровообігом, а також парапарез обох ніг. У січні 2018 року Бекірову зробили операцію аорто-коронарного шунтування та поставили 4 стенти на коронарні артерії. У грудні йому мали робити ще одну операцію на серці, але за кілька днів до цього він потрапив до СІЗО.

Один із адвокатів Бекірова, Іслям Веліляєв, розповів Human Rights Watch, що востаннє бачив свого підзахисного у в'язниці 30 липня і що його стан можна описати як «стабільно критичний». Останні 10 днів Бекіров відчував сильний біль і практично не міг пересуватися через защемлення нерва у хребті. Веліляєв повідомив, що завдяки переданим родичами знеболювальним препаратам його здатність рухатися дещо поліпшилась, але рівень цукру у крові і далі лишається небезпечно високим. За словами адвоката, критичні показники рівня цукру у крові Бекірова тримаються вже певний час, оскільки «дозування інсуліну, який йому вводять у СІЗО, є неправильним».

Бекіров має перебувати під постійним медичним спостереженням з огляду на хворобу серця, діабет та проблеми з хребтом. За призначенням його попереднього лікаря, необхідно реґулярно видаляти з незагоєної рани на куксі некротичні тканини (очищати рану) і принаймні двічі на день змінювати на рані пов'язку, аби запобігти інфекції. Як повідомили Human Rights Watch адвокати Бекірова, в СІЗО Бекіров сам собі робить перев’язки, а стан рани погіршився.

У справі забезпечення ліками Бекіров мусить цілком покладатися на своїх родичів, оскільки в СІЗО йому видають лише інсулін.

Російським законодавством передбачено, що не можна утримувати під вартою підозрюваних або обвинувачених із певними захворюваннями чи патологічними станами. У переліку відповідної урядової постанови 2011 року міститься кілька захворювань, які має Бекіров, зокрема ампутація, що потребує постійного медичного супроводу, та тяжкі неврологічні захворювання ніг і хребта.

У січні, березні та травні 2019 року адвокати Бекірова безуспішно зверталися до слідчих органів із клопотаннями направити Бекірова на обстеження у профільних фахівців, аби визначити наявність підстав для зміни утримання в СІЗО як запобіжного заходу на альтернативний захід, не пов’язаний із ув’язненням, наприклад, домашній арешт.

11 червня за клопотанням адвокатів Бекірова ЄСПЛ застосував тимчасовий захід відповідно до Правила № 39 Реґламенту ЄСПЛ і закликав російську владу негайно ушпиталити Бекірова для «належного медичного обстеження та лікування». Адвокати Бекірова звернулися до слідчих органів із клопотанням про виконання рішення ЄСПЛ і негайне переведення Бекірова у лікарню не тюремного типу. 12 червня старший слідчий у справі відмовив задовольнити клопотання, заявивши, що владі не вдалося перевірити факти, викладені у рішенні, а саме рішення ніяк не завірено, у зв'язку з чим слідство має сумніви в його достовірності.

10 липня ЄСПЛ запропонував владі забезпечити обстеження Бекірова «незалежними фахівцями-лікарями, аби підготувати окремі та докладні медичні висновки» щодо кожної з проблем із його здоров’ям. При цьому ЄСПЛ підтвердив, що рішення про тимчасові заходи від 11 червня залишається в силі.

Інший адвокат Бекірова, Алєксєй Ладін, повідомив Human Rights Watch, що адміністрація СІЗО кілька разів вивозила його підзахисного на «консультації лікарів», проте ці консультації були неефективними і не можуть замінити медичного обстеження, яке має визначити, чи дозволяє стан здоров’я тримати людину під вартою. Веліляєв сказав Human Rights Watch: «Вони його мордують, це тортури. Ми вже півроку ставимо питання про його здоров’я, але нічого не робиться. Ми просто воюємо з вітряками».

Російська влада під різними приводами що далі, то більше переслідує кримських татар за їхнє відкрите неприйняття російської окупації. Мета такого переслідування є очевидною – цілком придушити інакодумство на півострові. Політично активних кримських татар оголошують екстремістами й терористами, десятки людей заарештовано та позбавлено волі за сфабрикованими звинуваченнями, багатьох змусили поїхати з Криму.

«Бекіров потребує термінового лікування, з цього приводу є відповідне рішення ЄСПЛ, і російська влада має вчинити правильно й перевести його до лікарні, – заявила Юлія Ґорбунова. – Свідомо відмовляючись ушпиталювати Бекірова, натомість продовжуючи мордувати його у СІЗО, влада піддає активіста нелюдському та принизливому поводженню і грубо порушує свої засадничі зобов'язання».

Your tax deductible gift can help stop human rights violations and save lives around the world.

Topic